För oss konsulter är det otroligt viktigt med kompetensutveckling så att vi ständigt är attraktiva på marknaden. I veckan gick ett gäng av våra medarbetare två kurser inom ArcGIS. Kurserna genomfördes digitalt av ESRI.
Vi började med en tvådagarskurs som var en introduktion till att arbeta med GIS-kartor för att visualisera och utforska verkliga företeelser, analysera data och skapa ny information samt dela kartor och data.
Direkt därefter genomförde vi kursen ArcGIS Pro: Essential Workflows (som är en påbyggnadskurs till den föregående) där fokus låg på GIS-arbetsflöden och bästa praxis för att kartlägga, hantera, analysera och dela GIS-data och resurser. Kursen ger nödvändiga kunskaper för att vara produktiv med ArcGIS Pro!